Ponad 7 tys. uczniów weźmie udział w III edycji konkursu "Wybieram wybory"

7158 – tylu uczniów szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło się do tegorocznej edycji konkursu "Wybieram wybory", organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. W tym roku konkurs odbędzie się już po raz trzeci.

Konkurs „Wybieram wybory” ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego wśród uczniów, a także propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Adresatami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Spore zainteresowanie

Zainteresowani udziałem w konkursie uczniowie mogli zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły do 31 stycznia 2019 roku. Do delegatur Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce wpłynęło w sumie 7158 zgłoszeń z 671 szkół.

Etap szkolny

Teraz czeka ich etap szkolny, który odbędzie się 26 lutego br. o godzinie 12.00. Będzie polegał na rozwiązaniu testu wyboru, składającego się z 25 pytań.  Zakres tematyczny pytań obejmować będzie wszystkie działy Kodeksu wyborczego. Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 14 marca br. na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Uczestnicy zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego zostaną poinformowani o tym za pośrednictwem dyrektora szkoły.

Etap wojewódzki

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów:

  1. System proporcjonalny a system większościowy – wady i zalety.
  2. Gwarancje zasady bezpośredniości wyborów w Kodeksie wyborczym.
  3. Wybory do Parlamentu Europejskiego – organizacja i przebieg.

Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do 11 kwietnia.

Finał w siedzibie PKW

W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu „Wybieram wybory” najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 30 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania z zakresu Kodeksu wyborczego.

Atrakcyjne nagrody

Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych.

Autorzy najlepszych prac dostaną również nagrody rzeczowe.

Informacje na temat konkursu będą systematycznie publikowane na stronie www.pkw.gov.pl oraz na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl. Będą pojawiać się także na profilach Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej w serwisach  społecznościowych. 

Rejestr zmian
  • Data utworzenia05-02-2019 15:33
    Wprowadził:Wojciech Sebastian Dąbrówka
  • Data modyfikacji06-03-2019 13:01
    Wprowadził:Wojciech Sebastian Dąbrówka